Ako si vybrať robotickú kosačku ?
Na trhu je momentálne veľa výrobcov robotických kosačiek, a ešte k tomu ich vývojári z roka na rok prichádzajú novými nápadmi. Robotické kosačky sa vyvíjajú neskutočným tempom. Preto sa netreba ponáhľať s nákupom, radšej najprv preštudujte aké sú možnosti na trhu.
Aby sme sa vedeli správne rozhodnúť, musíme sa na to pozrieť z viacerého pohľadu.
- Aká veľká a aká členitá je Vaša záhrada?
Výrobca udáva maximálnu plochu v m2 ktorú je kosačka schopná pokosiť. Treba však brať do úvahy, že tento údaj sa vzťahuje na čistý štvorec bez prekážok. Ak máte záhradu zložitého nepravidelného tvaru a ešte k tomu veľa prekážok tak si vyberte radšej silnejší model.
- Máte rovný alebo svahovitý terén?
Určite sa najprv pozrite aký veľký svah zvládne vybraný model, ale tiež by som odporúčal vybrať o jeden model silnejší. Na svahoch sa totiž skôr vybije batéria, a kosačka bude tráviť viac času v nabíjacej stanici. Tím pádom ostane menej času na kosenie.
- Aký tvar má Vaša záhrada?
Niektoré značky robotických kosačiek ako Husquarna alebo Gardena majú patentovaný systém parkovania s navádzacím káblom. To znamená že po vybití batérie kosačka začne hľadať navádzací kábel, a tak sa vie vrátiť do základne čo najkratšou cestou. Je to veľká výhoda z hľadiska šetrenia energie.
Ale ak máte trávnik v tvare „T“ alebo „Y“ musíte mať už dva navádzacie káble. Áno, niektoré drahšie modely majú takú možnosť, ale možno by bolo ekonomickejšie riešenie si vybrať iný typ kosačky. Niektoré kosačky po vybití batérie sa vracajú do stanice po obvode trávnika, a tou istou cestou vychádzajú von do nami určeného bodu. Takýto systém riadenia majú modely napríklad AL-KO Robolinho, Robomow, Works Landroid atď. Takýmto spôsobom vieme zadať jednotlivé body - vzdialenosti od základnej stanice - a poslať kosačku do správnej časti záhrady.
Úplne najmodernejšia technológia čo je momentálne na trhu je systém EFLS (Exact Fusion Locating System)ktorá určuje polohu kosačky podľa GPS v kombinácii wifi alebo gsm signálom s presnosťou až 2 cm. Samotný proces kosenia je tiež jednoduchší a efektívnejší , a nepotrebujete žiadne ohraničujúce a navádzacie káble. Robotická kosačka Segway Navimow používa lineárne kosenie "miesto vedľa miesta", Ako keby sme kosili s klasickou kosačkou. Kosenie trvá oveľa menej.
- Kde bude umiestnená základňa kosačky?
Základňa, alebo nabíjacia stanica musí byť umiestnená v blízkosti zásuvky. Základňa môže byť v trávniku alebo mimo trávnika. Napríklad na chodníku, v záhone alebo niekde inde. Ak máte závlahový systém určite by som uvažoval na umiestnení mimo trávnika. Treba sa pozrieť akým spôsobom parkuje kosačka do základne a podľa toho vybrať správne miesto. Okrem toho by som odporúčal zakúpiť aj garáž pre robotickú kosačku. Chráni ju pred UV žiarením a nepriaznivým poveternostným podmienkam.
- Chcete aby vaša kosačka bola „Inteligentná“?
V dneskajšej dobe je už samozrejmosťou, že všetko ovládame cez smartfóny. Nové robotické kosačky už spĺňajú tieto štandardy, dokonca niektoré majú v sebe zabudovaný aj GPS, a pri krádeži Vám určia presnú polohu na mape, kde sa kosačka nachádza. Pri odcudzení kosačky alebo ak sa kosačka niekde zasekne, informuje vás SMS správou. Niektoré viete dokonca ovládať aj hlasom.
- Aké máte okraje trávnika?
Aby vedela kosačka pokosiť trávnik čím bližšie k okrajom, niektorí výrobcovia vysunuli nôž do jednej strany kosačky. Ak máte po okrajoch trávnika ploché betónové obrubníky v jednej rovine s trávnikom, kosačka vie jedným kolesom vyjsť na obrubník a pokosí trávu úplne. Alebo sú modely kde viete nastaviť vzdialenosť koľko cm má prejsť pri kosení krajov za obvodový kábel.
Ak máte plastové tenké obrubníky musíte rátať s tým že po obvode trávnika vám ostane nepokosený tenký pás, ktorý cca raz do týždňa musíte pokosiť ručne – vyžínačom (strunovou kosačkou).