Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Štítky blogu
Novinky
14.03.2023
VISION FENCE senzor
  Senzor Vision Fence s umelou inteligenciou umožňuje vášmu Navimow detekovať rôzne objekty a kosiť ešte efektívnejšie.        ... čítať celé
11.01.2023
SEGWAY NAVIMOW - Revolučná robotická kosačka
Navimow je múdra robotická kosačka, ktorá pre svoju prácu využíva virtuálne ohraničenie, vďaka satelitnej technológii odpadá nutnosť zlo... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
Závlahové systémy svojpomocne
 Asi už každý počul o závlahových systémoch. V záhrade sú neviditeľné ale pri dnešných klimatických podmienkach by sme bez nich ťažko vedeli predstavi... čítať celé
Výhody robotickej kosačky
Z mojej osobnej skúsenosti by som to zhrnul v štyroch bodoch: Prekrásny trávnik, pohoda a viac voľného času, netreba vynášať pokosenú trávu a vôbec... čítať celé
Ako si vybrať robotickú kosačku ?
Na trhu je momentálne veľa výrobcov, a ešte k tomu vývojári z roka na rok prichádzajú novými nápadmi. Robotické kosačky sa vyvíjajú neskutočným tempom... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Závlahové systémy
  4. Závlahové systémy svojpomocne

Závlahové systémy svojpomocne

 Asi už každý počul o závlahových systémoch. V záhrade sú neviditeľné ale pri dnešných klimatických podmienkach by sme bez nich ťažko vedeli predstaviť krásnu záhradu. Automatický závlahový systém nie je lacná záležitosť. Pri vysokých cenách závlahových komponentov firmy vypýtajú nemalé peniaze za ich realizáciu. Náklady sú zhruba ešte raz také ako cena materiálu. Ale berme si do úvahy že je to investícia na viac desaťročí.

 Svojpomocná realizácia je dosť zložitá vec. Veľká výzva - ale nie nemožná! Ak stým začnete určite vás to bude baviť. Ušetríte nemalú časť peňazí, a prečo by ste to neskúsili keď vám v tom niekto pomôže?

Závlahové systémy pochádzajú z USA, rýchlo sa rozšírili, a teraz sú už samozrejmosťou aj u nás. Všetky komponenty, potrubie a postrekovače sú zabudované do zeme. Nerušia estetický vzhľad našej záhrady. Keď je to najviac hodné nadránom keď je bezvetrie a pôda je ešte studená, sa vysunú zo zeme postrekovače a polejú trávnik. Dávkujú presne toľko vody koľko potrebujeme a tam kam potrebujeme. Môžete sa naň spoľahnúť aj vtedy keď nie ste doma, alebo odídete na dlhší čas na dovolenku.

Závlahový systém sa skladá z viacero častí. Polyetylénové  potrubie a mechanické spojky nám dopravia vodu od zdroja vody k postrekovačom ktoré sa vysúvajú od tlaku vody. Môžeme napojiť aj kvapkovú závlahu na živé ploty alebo kvetinové záhony. Tieto potrubie sú rozdelené do jednotlivých zón a púšťajú do nich vodu elektromagnetické ventily na základe elektrického impulzu (24V) z riadiacej jednotky. K riadiacej jednotke môžeme pripojiť dažďový senzor ktorý nám vypne zavlažovanie počas daždivých dní.

Projektovanie závlahy, výber správneho typu a určenie polohy jednotlivých postrekovačov by som určite nechal na odborníka aby ste neskôr nemuseli znova rozrýpať trávnik a prerábať zle navrhnutý systém. Celý proces sa začína meraním danej plochy. Podklady a meranie musia byť presné a dôkladné. Ale keď dodržíme všetko výsledok bude dokonalý.

Do nákresu pozemku musíme zakresliť budovy, chodníky, rôzne objekty v trávniku ktoré by mohli prekážať pri zavlažovaní, napr. väčšie stromy kríky, záhradný gril, pieskovisko, hojdačky pre deti. Ďalej samozrejme trávnatú plochu, živé ploty, kvetinové záhony. K meraniu patrí aj určenie miesta zdroja vody a všetky jeho parametre. Ak máte zdroj z vodovodu tak statický tlak v potrubí (ak neviete môžete to zistiť od miestnej vodárenskej spoločnosti), druh a priemer potrubia, kde sa budeme napájať. Ideálne vo vodovodnej šachte na 32mm HDPE. Keď máte studňu tak druh studne (vŕtaná, kopaná), hĺbka a priemer studne, výška hladiny vody v studni a výdatnosť. Ak máte čerpadlo tak typ čerpadla alebo výkonnostná krivka čerpadla.

Ak máme všetky údaje, môžeme začať s projektovaním. Odporúčal by som nechať túto časť na odborníka, nakoľko vyhotovenie takéhoto projektu potrebuje odborné znalosti a skúsenosť. Treba brať do úvahy určité hydraulické zákonitosti, vyrátať straty tlaku v potrubí a tak vybrať správny tip a počet postrekovačov. Predimenzovanie súčiastok by len zbytočne zvyšoval náklady na materiál. S projektovaním Vám vieme pomôcť, pošlite nám podklady na info@gardenstreet.sk , alebo zavolajte na 0908 109 249. Pri nákupe materiálu od nás získate projekt závlahy aj s návodom a dokumentáciou, na základe čoho si viete poskladať celý závlahový systém aj sami, jednoducho, ako keby ste skladali nábytok podľa nákresu.

Samotná svojpomocná montáž závlahy sa skladá zo zemných prác, z montáže a uvedenia do prevádzky. Na základe projektu si vyznačíte umiestnenie postrekovačov a smer výkopov. Pre potrubie vykopete ryhy cca 25-30cm (na jeden rýľ). Položíte potrubie, poskladáte všetky postrekovače, elektro-ventily a káble k riadiacej jednotke. Potom spravte tlakovú skúšku a prepláchnete hadice. Nakoniec sa namontujú trysky do postrekovačov, nastavíte správne uhly a vzdialenosti. Ako posledné sa namontuje riadiaca jednotka a dažďový senzor.

Ak by ste potrebovali pomoc pri montáži, nemusíte sa báť všetko vám vysvetlíme.

Samozrejme ak sa Vám to zdá príliš zložité, môžete si vypýtať aj cenovú ponuku na kľúč.

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Najčítanejšie na blogu
Kde nás nájdete

Záhradná 6

Želiezovce 93701

Kontakty
Logo
Zákaznícka podpora
Zákaznícka podpora
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk